Pichnúť si drogu: je to odvaha, alebo slabosť?

Prvá injekčná aplikácia drog je často tým posledným krokom, ktorý narkomana vedie do problémov. Mnohí z nich to však tak neberú a vnútrožilovú aplikáciu považujú len za "ďalší level" svojej drogovej kariéry.

Pichnúť si drogu: je to odvaha, alebo slabosť?

Postupný proces

Takmer žiadny z narkomanov ako svoju prvú drogu neskúsil niečo, čo sa aplikuje vnútrožilovo. Väčšina ich totiž začína na „relatívne neškodných“ drogách, ako sú alkohol, cigarety a marihuana s hašišom. Časom im však tieto základné drogy prestávajú svojimi účinkami stačiť. Na navodenie stavu opojenia totiž treba stále väčšie a väčšie dávky. Preto narkomanovi nezostáva nič iné – teda ak stále o „povznášajúce zážitky“ stojí – ako presedlať na tvrdšie produkty drogového trhu. Medzi tie patrí najmä kokaín a zvlášť v Českej republike veľmi obľúbený pervitín. Ale ani pri týchto drogách nie je pocit uspokojenia nekonečný, a preto treba vystúpiť na pomyselný olymp drogovej kariéry, k vnútrožilovej aplikácii.

Droga priamo do krvi

Pomyselnou výhodou vnútrožilovej aplikácie drog je veľmi rýchly nástup účinku. Droga sa totiž dostáva priamo do krvného obehu narkomana, a môže tak začať pôsobiť takmer okamžite. K tejto forme aplikácie sa potom narkoman väčšinou uchýli, pretože nechce na účinok čakať dlho.

Prvá injekčná aplikácia je zlomovým bodom drogovej kariéry každého narkomana. Mnohí z nich s aplikáciou dlho neváhajú a rovno si „šľahnú“ – túžba po nových zážitkoch je natoľko silná, že nie je čas premýšľať nad tým, či to bude, alebo nebude bolieť.

My deti zo stanice ZOO

Iná situácia je však u narkomanov, ktorí síce po novom zážitku túžia, ale napriek tomu si nie sú istí, či už tým neprekračujú pomyselnú hranicu. Takú situáciu veľmi dobre opísala Christiane F. v knihe My deti zo stanice ZOO, keď si ako hlavná hrdinka musela veľmi dlho dodávať odvahu, aby si drogu pichla.

Kto sa bojí, nesmie do žily

Odvaha k tomuto kroku je preto veľmi dôležitá a často je ešte podporená neutíchajúcou túžbou, ktorá prípadné pochybnosti prebije. Veľkú rolu v tomto rozhodovaní hrá tiež vplyv okolia alebo partie. Keď totiž všetci okolo vnútrožilovú aplikáciu vyskúšajú a „nič sa im nestane“, je to pre začínajúceho narkomana dostatočný dôvod k činu a nemusí si odvahu dodávať sám. Často sa tiež človek nechá k takémuto činu doslova vyhecovať, keď doňho jeho drogové okolie a kamaráti neustále podpichujú, že kto neskúsil, nie je.

Na prvú vnútrožilovú aplikáciu teda zas toľko odvahy netreba. Omnoho viac jej treba na odmietnutie či rozhodnutie skoncovať s týmto druhom života. Máte ju aj vy?

(kam)

Zdroje:
www.ped.muni.cz
www.drogy-info.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež