Závislosť môže byť len "v hlave"

Jedným z najväčších problémov dnešných dní je zneužívanie drog. Za drogu môžu byť považované psychotropné látky, hranie na výherných automatoch, ale napríklad aj konzumácia čokolády.

Závislosť môže byť len

Jedným z najväčších problémov dnešných dní je zneužívanie drog. Za drogu môžu byť považované psychotropné látky, hranie na výherných automatoch, ale napríklad aj konzumácia čokolády.

Čo je to závislosť

Závislosť je psychický fenomén charakteristický niekoľkými príznakmi:

  • neodolateľným nutkaním k určitému správaniu,
  • prianím zmeniť prežívanie reality,
  • tendenciou k zvyšovaniu dávok,
  • neschopnosťou obmedziť dané správanie (užívanie drogy),
  • nepríjemnými pocitmi pri vynechaní (abstinencii).

Závislosti je možné rozdeliť na dva základné typy:

  • fyzickú,
  • psychickú.

Fyzicky závislý človek svoju drogu potrebuje fyzicky, jeho telo je od drogy závislé, a ak ju nemá, začne protestovať (zlyhávať).

Naproti tomu závislosť psychická je iba v "hlave" užívateľa, telo drogu na svoje fungovanie nepotrebuje, myseľ má však pocit, že áno. Ako prvá väčšinou vzniká závislosť psychická, neznamená to však, že je ľahšie sa jej zbaviť.

Príčiny vzniku

Drogová závislosť nevzniká ihneď, väčšinou prebieha v niekoľkých fázach.

Fáza experimentálna

Užívateľ si neuvedomuje riziko, ktoré so sebou droga prináša. Po jej požití sa vcelku cíti skvelo, pretože vďaka nej spoznáva svet z inej stránky. Jej užívanie mu pomáha uniknúť z reality, kedykoľvek sa mu zachce, niekedy mu dokonca pomáha aj zvládať všetko rýchlejšie a lepšie. Táto fáza užívania sa dá pomerne dobre skrývať pred okolím. Mnoho ľudí v tejto fáze s drogami tiež končí – zmúdrejú, nájdu si iné životné slasti, odradia ich užívatelia, ktorí sú v ďalších fázach.

Fáza sociálneho užívania (tzv. víkendové branie)

Branie drog v tejto fáze sa stáva pravidelnejším. Užívateľ si spravidla stanovuje, kde, kedy a akom množstve drogu užije – napr. na diskotéke cez víkend. Droga sa tak stáva súčasťou života svojho užívateľa a jeho denný problém sa začína prispôsobovať túžbe po droge. Medzi príznaky tejto fázy patrí znížená výkonnosť ako v škole, tak aj v práci, zhoršenie vzťahov v rodine atď. Jedinci v tejto fáze brania drogy sa občas zveria tomu, od koho očakávajú pomoc. Chceli by však niečo tohto typu: Urobte niečo, aby som nemal konflikty s vyučujúcimi a rodičmi. Ja sa tej drogy nechcem vzdať, bez nej sa muzika nedá vôbec počúvať, nieto ešte vychutnať, pomáha mi upokojiť sa, keď sa pohádam...

Fáza každodenného užívania

V tejto fáze už jedinec začína strácať kontrolu nad užívaním drog. Jeho pôvodný rebríček hodnôt je celkom poprehadzovaný, na prvé miesto sa dostáva droga a starosť o to, ako si ju obstarať. Užívateľ v tejto fáze väčšinou úplne opustí svoje predchádzajúce záujmy, problémy, ktoré nedokáže vyriešiť, mu prinášajú stále väčší a väčší stres a bolesť. Užívateľ väčšinou túži po pomoci, chce začať abstinovať, ale sám to nedokáže. Zbaviť sa závislosti mu môže pomôcť len odborná pomoc.

Fáza užívania na dosiahnutie normálu

V tejto fáze už užitie drogy narkomanovi nič nedáva. Nie je schopný vidieť veci reálne. Jeho jedinou túžbou je opäť si drogou navodiť ten príjemný stav, ktorý bol na začiatku jeho užívania. V dôsledku toho sa niekedy zníži k tomu, čo by normálne nikdy neurobil – žobranie, prostitúcia, krádeže. Všetky jeho vzťahy sú väčšinou zničené, jediní jeho blízki sú teraz rovnako postihnutí užívatelia v izolovanej sociálnej skupine. Tento pohyb v bludnom kruhu a beznádej môže človeka dohnať až k strate chuti žiť ďalej. Takto chorý jedinec nutne potrebuje pomoc zvonku. Ak ju neodmietne, nastupuje proces dlhej a ťažkej liečby.

(kam)

Zdroj: Historie, příčiny a léčení drogových závislostí. PharmDr. Magdaléna Fišerová, CSc.; Julián Melgosa – Žít naplno.

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 2
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež