Hrozby injekčného podávania drog

Každé „potešenie“ z drogy so sebou zároveň prináša aj vážne zdravotné riziká. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí pri aplikácii drogy do žíl. Vzniknuté ochorenia bývajú väčšinou závažné, ale vzhľadom na to, že je užívanie drog nelegálne, títo ľudia často lekársku pomoc vôbec nevyhľadajú. Čo všetko im pritom hrozí?

Hrozby injekčného podávania drog

Bludný kruh závislosti

Väčšina drogovo závislých pociťuje nekontrolovateľné nutkanie drogu znovu užiť. Pokiaľ sa droga do tela nedostaví, vznikajú známky abstinenčného syndrómu. Vzhľadom na sociálne vylúčenie narkomanov prichádza mnohokrát aj strata práce, bývania a vzťahov. Jedinci, ktorí berú drogy, navyše podstupujú ďalšie veľké, a to nielen zdravotné riziká.

Poranenie žíl môže byť devastujúce

Pri opakovanom vnútrožilovom podaní drogy je poškodenie žíl prakticky nevyhnutné. Je to spôsobené nielen nesprávnou technikou aplikácie injekcie, ale aj tým, že droga pôsobí agresívne na žilovú stenu a do rany je často zanesená infekcia. Častým a veľmi nebezpečným dôsledkom brania drog je žilová trombóza, ktorá ak sa nelieči, môže viesť až k strate končatiny.

Zjazvené telo

Na mieste, kam sa drogy opakovane injekčne podávajú, vznikajú väčšinou výrazné a nevzhľadné jazvy. Pokiaľ máte podozrenie, že niekto z vašich blízkych či priateľov berie drogy, všímajte si miesta na ich nedominantných rukách − u praváka nájdete jazvy väčšinou na ľavej ruke, u ľaváka na pravej. U závislých jedincov môžu byť poškodené aj podkolenné jamky, slabiny alebo chrbty nôh.

Všetky modriny sa neskryjú

Ďalším možným nežiaducim znamením vznikajúcim na koži závislých osôb býva tvorba podliatin. Prečo vznikajú? Pretože pri injekčnom podaní drogy dochádza k porušeniu žilovej steny a k následnému výtoku krvi do podkožia. Tento proces spôsobuje vznik modriny.

Nebezpečné baktérie aj závažné infekcie

Nelegálne drogy sa nevyrábajú v sterilných podmienkach, a preto je narkoman vystavený vysokému riziku zanesenia infekcie, aj keby mal pomerne dokonalú injekčnú techniku. Ochorenie sa môže u závislých prejaviť vznikom abscesu, čo je dutina v tkanive vyplnená hnisom, endokarditídy – zápalu vnútornej výstelky srdca, prípadne sepsou (otravou krvi), čo je celková reakcia organizmu na infekciu. Narkomanom tiež hrozí, že sa nakazia tetanom alebo otrávia „klobásovým jedom“ botulotoxínom, ktorý produkuje baktéria Clostridium botulinum.

Ďalším značným rizikom pre členov drogovej komunity je možnosť nákazy vírusom HIV. Riziko jeho prenosu tkvie v opakovanom a spoločnom používaní injekčných striekačiek medzi drogovo závislými osobami alebo v rizikovom sexuálnom správaní. Časté je tiež nebezpečenstvo ochorenia nevyliečiteľnou žltačkou typu C. Vakcína proti tomuto typu žltačky zatiaľ neexistuje a vo vážnych prípadoch môže toto ochorenie skončiť aj smrťou.

Nebezpečné predávkovanie 

K predávkovaniu dochádza, keď závislí jedinci užijú príliš vysokú dávku drogy v krátkom čase a organizmus už nestačí prijatú látku odbúrať. Riziková môže byť aj kombinácia drog s alkoholom alebo s liekmi na upokojenie – benzodiazepíny.

Ďalšie možné riziká

Všetkým používateľom drog hrozí tiež vysoké riziko úmrtia na tuberkulózu alebo na choroby spojené s fajčením a alkoholom. Ťažko možno určiť, ktorá droga je najhoršia. Čo však možno povedať s istotou, je, že najškodlivejšie sú látky v injekčnom podaní. Droga, ktorá je do tela vpravená týmto spôsobom, totiž výrazne zvyšuje riziko patologických stavov a predčasného úmrtia. Pokiaľ potrebujete viac informácií, prípadne máte podozrenie, že máte vo svojom okolí niekoho drogovo závislého, kontaktujte niektorú z drogových poradní.

(dzit)

Zdroje: https://drugabuse.com/dangers-of-drug-injection/

https://www.gponline.com/drug-misuse-risks-intravenous-drug-use/sexual-health/hiv/article/966970

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 2
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež