Môže sa narkoman účinne chrániť pred žltačkou?

Prenos vírusovej hepatitídy C pohlavným stykom alebo z matky na plod je síce možný, ale skôr vzácny. Omnoho väčšou skupinou, ktorú infekčná žltačka ohrozuje, sú narkomani aplikujúci si drogu do žily.

Môže sa narkoman účinne chrániť pred žltačkou?

Pozor na krv

Hlavný spôsob prenosu vírusovej hepatitídy typu C (VHC) je krvou a jej derivátmi. Pretože zdravotnícka krv na transfúzie a krvné deriváty sú starostlivo kontrolované, ako riziková sa javí komunita narkomanov, ktorí zdieľajú svoje "nádobíčko", najmä ihly.

Tu je prevencia jasná: kto nikomu nepožičia ihlu ani striekačku, ani si tieto veci nepožičia sám od niekoho iného, tomu sa žltačka najskôr vyhne. Ideálne je, samozrejme, používať na každý vpich novú sterilnú jednorazovú ihlu a striekačku. Tie sa dajú za nie veľa peňazí kúpiť v lekárni alebo je ich možné zdarma dostať v rámci rôznych terénnych programov.

Zdieľaním injekčných setov sa prenášajú azda všetky mysliteľné infekčné choroby, vrátane takých strašiakov, ako sú vírusy hepatitíd alebo HIV.

Ruku podávajte bez obáv

Vírusová hepatitída C sa neprenáša podaním ruky, kýchaním, používaním spoločných priestorov, vrátane toalety, a pod. Na druhej strane je možný prenos bozkávaním, pokiaľ je v ústach oboch partnerov malá odrenina, ktorá nemusí byť ani bolestivá. Z rovnakého dôvodu pripadá do úvahy prenos zubnou kefkou.

Na žltačku zaútočte liehom

Vírus hepatitídy C je možné dobre ničiť tukovými rozpúšťadlami, ako je lieh, benzín, toluén a pod. Je možné ho likvidovať aj detergentmi (odmasťovadlami), ale na obyčajné mydlo sa v tomto prípade príliš nespoliehajte. Na etiketách dezinfekčných prostriedkov je uvedené, na aké vírusy a baktérie účinkujú, stačí ich pozorne prečítať. Je možné sa aj poradiť s predavačom v drogérii alebo s lekárnikom.

Varený vírus

Aj keď je vírus hepatitídy C veľa odolný proti teplu, je možné ho ničiť varom. Pri 100 °C vydrží vírus asi dve sekundy, dôkladným varom ho je možné úplne zneškodniť.

Najlepšie je teda možné vyhnúť sa nákaze HCV tak, že sa vyhnete skupinám narkomanov. Pokiaľ sa v nich už musíte alebo chcete pohybovať, potom by ste nemali svoju striekačku dávať z ruky, ani si niečie ihly a striekačky sami požičiavať. A rozhodne urobíte dobre, keď s nikým z takej skupiny nebudete praktikovať pohlavný styk.

(shmt)

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež