Ani po protidrogovej terapii nemá narkoman vyhraté

I keď by sa mohlo zdať, že v prípade dokončenej drogovej odvykacej liečby pôjde o šťastný a optimistický okamih, nie je to tak úplne pravda.

Ani po protidrogovej terapii nemá narkoman vyhraté I keď by sa mohlo zdať, že v prípade dokončenej drogovej odvykacej liečby pôjde o šťastný a optimistický okamih, nie je to tak úplne pravda. Podľa skúseností pracovníkov odvykacích centier totiž ide skôr o bod zlomu, keď sa vyliečený narkoman znovu môže dostať do pazúrov drog. Ako takej situácii predísť a aké sú vlastne najčastejšie príčiny návratu k droge?

Neľahký návrat

Človek, ktorý absolvoval odvykaciu liečbu, na sebe má, či sa mu to páči, alebo nie, akúsi "drogovú pečať". A navyše je taký jedinec veľmi zraniteľný. Dočasná ochrana, ktorú mu v procese odvykania poskytovalo komunitné centrum, je preč a mnoho spoluklientov – v tom čase blízkych – ho už odrazu nemôže podporovať.

Vyliečený narkoman sa okrem toho stáva terčom záujmu mnohých skupín ľudí. Jednak toxikomanov, alebo rekreačných užívateľov, ktorí sa ho budú snažiť presvedčiť, aby opustil abstinenciu – a to predovšetkým kvôli nim samotným. Na druhej strane môže byť vyliečený toxikoman nádejou pre liečených a ich rodiny. Avšak nepríjemným príkladom zase pre iných závislých, ktorí hovoria, že ísť sa liečiť nemá cenu, že sa to nedá zvládnuť. Je preto veľmi dôležité, aby sa on sám, ako čerstvo abstinujúci, presvedčil, že sa k drogám vrátiť nechce. A tiež aby ho v tejto myšlienke podporovalo jeho okolie.

Posledná dávka "na rozlúčku s drogou" nefunguje

Mnoho vyliečených narkomanov sa po terapii znovu k drogám vráti. Hlavným dôvodom pre návrat často býva tlak "drogového okolia". Teda tých, ktorých poznal (a s ktorými bral drogy) pred nástupom liečby. Človek po ukončení liečby totiž napríklad nemá kam ísť, a preto znovu, takzvane "naposledy", navštívi bývalých "kamarátov" a dá si dávku "na rozlúčku so starým životom". Bohužiaľ, neuvedomuje si, že tým celý kolobeh spustí nanovo.

Ďalším dôvodom môže byť nepochopenie a neprijatie od jeho okolia, ktoré mu bude neustále pripomínať jeho drogovú minulosť. V takomto prípade hľadá človek útek od neutešenej reality znovu v nejakej závislosti. Môže ísť o fajčenie, alkohol, automaty, ale najčastejšie sa bývalý narkoman uchýli tam, kde mu bolo predtým tak dobre a kde sa cítil tak bezpečne – do vplyvu svojej pôvodnej drogy.

Treťou, najčastejšou príčinou návratu je stres alebo nezvládnutie emočne vypätej situácie, ako je napríklad smrť niekoho z blízkych. Častým dôvodom môžu byť aj akékoľvek osobné alebo pracovné situácie, ktoré narkoman rieši sám a jediný únik pred nimi hľadá v drogách.

Na čo si dať po absolvovaní odvykacej liečby pozor

Nasledujúce rady môžu pomôcť vyhnúť sa tomu, aby človek znovu prepadol drogovej závislosti.

  • Je veľmi nutné, aby človek, ktorý ukončil ústavnú alebo pobytovú liečbu, niekam ďalej dochádzal na terapiu alebo do doliečovacieho programu.
  • Súčasťou takého programu by mala byť nejaká forma terapie, na ktorej by sa podieľali aj rodičia a rodina.
  • Je nevyhnutné vyhnúť sa extrémnym postojom, nádejam aj rezignácii a začať racionálne uvažovať a konať.
  • Formy komunikácie pred liečbou boli pravdepodobne nejako spojené s užívaním drog – niekedy k nemu viedli, inokedy boli dôsledkom problémov s užívaním spojených. Je nevyhnutné ich znovu prebrať a niektoré opustiť.
  • Veľmi nutné je tiež snažiť sa bývalého narkomana čo najskôr zaradiť do normálneho života.
  • Musí si nájsť prácu a naučiť sa starať sám o seba, vziať za svoj život zodpovednosť. S tým môžu veľmi dobre pomôcť špeciálne vyškolení sociálni pracovníci.
  • Hlavným cieľom, ktorý sa týka nielen celej rodiny, ale aj okolia, je budovanie dôvery. Je potrebné nájsť spôsob, ako si dôveru bývalého narkomana získať a tiež mu ju dať, čo je možné v tomto období len veľmi pozvoľna a na základe konkrétnych okamihov a realistických cieľov.

(kam)

Zdroj:
www.nehraj.sk
www.odrogach.cz
www.drogy-info.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež