Odvykanie drogovej závislosti: pripravte si dobrú stratégiu

Relaps alebo návrat k opätovnému užívaniu drog, bohužiaľ, postihne veľkú časť odvykajúcich osôb. Aké sú najčastejšie rizikové faktory relapsu a ako sa dá riziko návratu k droge znížiť?

Odvykanie drogovej závislosti: pripravte si dobrú stratégiu
  1. Motivácia – Človek odvykajúci si od drog musí mať silnú motiváciu, vedieť, prečo a ako chce s drogami skončiť. Tú nemôže nahradiť dobrá vôľa a odhodlanie okolia. Ak nebude sám naozaj presvedčený, že chce s návykom skoncovať, nepodarí sa mu odvyknúť si nikdy.

  2. Dôkladná príprava – Odvykajúci človek by si mal všetko urovnať v hlave. Téma relapsu by nemala byť tabu, niečím, o čom sa nehovorí. Naopak, mal by byť pripravený „plán B“ pre prípad pošmyknutia sa – čo najskôr, už vo fáze detoxikácie a detoxifikácie. Hlavne sa však treba na možné zvádzania pripraviť – ako drogu (alkohol) odmietnuť, čo robiť v prípade konfrontácie s doposiaľ závislými osobami.

  3. Zázemie – Nefunkčná rodina, konfliktné prostredie alebo zavrhnutie okolím znižujú nádeje na abstinenciu od drogy. Vyhliadky na úspešné odvyknutie výrazne zvyšuje funkčná rodina a podpora od okolia.

  4. Najťažšie, ale celkom zásadné je zmeniť prostredie. Kto sa bude naďalej stýkať so závislými, vystavuje sa riziku, že sa k drogám opäť vráti. Okolie by malo prijať ako samozrejmý fakt, že v prípade prítomnosti odvykajúceho človeka na spoločnom posedení alebo oslave sa nemá podávať alkohol – ani na prípitok.

  5. Pomocná ruka – Ďalším rizikovým faktorom je snažiť sa všetko prekonať sám. To sa podarí len málokomu, lepšie je navštevovať svojpomocnú skupinu vedenú profesionálnym terapeutom.

  6. Koníčky – Telesná nečinnosť a nedostatok kvalitných záujmov a koníčkov takisto predstavuje rizikový faktor návratu k droge. Nájdite si čokoľvek (samozrejme neškodné), čo vás bude baviť, a tomu sa aktívne venujte aj v prípade, že sa vám možno niekedy nechce.

  7. Spolupráca s odborníkom – Situáciu po ukončení detoxikácie a detoxifikácie je nutné prebrať s terapeutom – u niekoho môže byť spúšťačom relapsu napríklad stresové pracovné prostredie po návrate do pôvodného zamestnania. V rámci prevencie relapsu je najlepšie pracovné miesto hoci aj zmeniť.

  8. Odmena – Každý úspech si zaslúži odmenu – peknú knižku, niečo na seba, dobrú večeru. Naopak, čiastkový neúspech neznamená hneď fatálne zlyhanie.

(jav)

Zdroje:
www.kreuzbund-kitzingen.de
www.kreuzbund-kaarst.de
www.lebenshilfe-abc.de

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 5
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež