Rozdelenie drog

Drogy môžeme rozdeliť podľa niekoľkých hľadísk:

  1. Podľa postoja spoločnosti k droge
  2. Podľa rizika závislosti
  3. Podľa pôsobenia na psychiku

Postoj spoločnosti k droge

Legálne drogy Nelegálne drogy
Bežne sa s nimi stretávame, sú spoločensky tolerované, avšak môže od nich vzniknúť rovnaká závislosť, ako od ilegálnej drogy.

Príklad: alkohol, nikotín, lieky (Benzodiazepíny, hypnotiká), kofeín, organické rozpúšťadlá
Drogy "mimo zákona, spoločnosťou netolerované, ich prechovávaním a predajom alebo odovzdaním sa dostávame do stretu so zákonom.

Príklad: marihuana, hašiš, pervitín, heroín, extáza

Mäkké drogy Tvrdé drogy
"Mäkké drogy" sú všeobecne považované za tie bezpečnejšie, pri ktorých nehrozí také veľké riziko závislosti a ich užívatelia sa nemusia dlhší čas dostať do problémov.

Príklad: tabak, konopné drogy, extáza
Od "tvrdých drog" môže vznikať závislosť, tieto drogy sa tiež často aplikujú vnútrožilovo.

Príklad: heroín, pervitín, kokaín

Riziko závislosti

Drogy s miernym rizikom Drogy s vysokým rizikom
Pri drogách tejto skupiny je riziko (pre spoločnosť i pre užívateľa) relatívne nízke, a preto tieto drogy bývajú spoločnosťou skôr akceptované.

Příklad: kofeín, marihuana
Pri týchto drogách je riziko vzniku závislosti i riziko komplikácií v pomere s tým, čo užívateľ od drogy "získa", veľmi vysoké.

Příklad: heroín, pervitín, organické rozpúšťadlá

Působení na psychiku zdravého člověka

Tlmiace látky

Spôsobujú uvoľnenie, upokojenie, spomalenie reakcií, pasivitu, ospalosť až spánok. Pomerne rýchlo na ne vzniká ťažká fyzická závislosť . Pokiaľ nie je droga podaná, rozvíja sa abstinenčný syndróm.

Príklad: heroín, morfín; alkohol, lieky – anxiolytiká, hypnotiká
Povzbudzujúce látky

Stimulačné látky povzbudzujú CNS. Mizne únava, potreba jesť a spať, zvyšuje sa výkon i aktivita, dostavuje sa pocit fyzickej i duševnej sily až eufórie. Na stimulačné drogy vzniká výrazná psychická závislosť.

Príklad: kokaín, pervitín; kofeín, nikotín
Halucinogénne látky

Výrazne menia kvalitu vedomia, psychiku, intenzitu a hĺbku prežívania, spôsobujú sluchové a zrakové halucinácie, zvyšujú intenzitu vnímania priestoru a farieb. Nebezpečenstvom je nepredvídateľnosť ich pôsobenia. Často ovplyvnia rozhodnutie vyskúšať si aj tvrdšie drogy.

Príklad: LSD, lysohlávky, konopné drogy

Poradna lekára

Dotaz:
dobry den.mam kamaratku Janku ktora berie drogy asi 1x za mesiac a ja by som jej chcela pomoct aby sa toho navždy zbavila ako jej mam pomoct aby nemusela ist do liečebnej starostlivosti a dalo sa to ...

Odpoveď lekára:
Dobrý den, Lubico, pokud kamarádka bere drogu skutečně jen 1x měsíčně, nebude se velmi pravděpodobně jednat o závislost a případný pobyt v léčebně není odůvodněný.

vstup do poradne

archiv otázok

Centra pomoci

Slangové výrazy pre drogy

Drogy

Porovnajte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VIAC INFORMÁCIÍ

Drogovo závislí sú viac ohrození Hepatitídou C. Dokážeme im pomôcť.
www.virusova-hepatitida.sk

 
 
stdClass Object
(
    [id] => 84
    [source] => Cestovní nemoci
    [comment] => 

www.cestovni-nemoci.cz

[source_url] => www.cestovni-nemoci.cz [source_url_doctor] => www.cestovni-nemoci.cz [section_url_doctor] => [project_name] => cestovni-nemoci.cz [project_name_new] => cestovni-nemoci.cz [project_abbr] => CEN [news_db] => cestovninemoci [news_src] => 1 [news_src_doctor] => [copy_source] => yes [copy_date_exception] => [last_copy_date] => 0000-00-00 00:00:00 [show_pl] => no [ask_allow] => no [ask_url_detail] => [ask_external_detail] => no [rec_descr] => Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty [rec_url] => http://www.cestovni-nemoci.cz/novinky/-10865 [rec_visible] => yes [ga_enable] => yes [rand_sort] => 294913 [autolinks] => self [key] => Cestovní nemoci: )
Medicínska databáza U Lekára
 
Cestovní nemoci:  Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty