Pseudoefedrín – cukor aj bič

Každý liek môže byť za určitých okolností jedom. Zvlášť to platí pre pseudoefedrín, v médiách toľkokrát prepieranú surovinu na výrobu pervitínu alebo metamfetamínu. V liečivej podobe má však pseudoefedrín vlastnosti, ktoré ho držia medzi liečivami používanými zvlášť v rámci liečby stavov, keď dochádza k opuchu nosovej sliznice a okolia.

Pseudoefedrín – cukor aj bič Každý liek môže byť za určitých okolností jedom. Zvlášť to platí pre pseudoefedrín, v médiách toľkokrát prepieranú surovinu na výrobu pervitínu alebo metamfetamínu. V liečivej podobe má však pseudoefedrín vlastnosti, ktoré ho držia medzi liečivami používanými zvlášť v rámci liečby stavov, keď dochádza k opuchu nosovej sliznice a okolia.

"Starším bratom" pseudoefedrínu je efedrín, alkaloid extrahovaný z čínskej rastliny Ma Huang (ephedra, chvojník čínsky). Prvý rozsiahlejší výskum tejto látky prebiehal na prelome 19. a 20. storočia v Japonsku. Zistilo sa, že má podobné účinky ako adrenalín a amfetamíny, t. j. spôsobuje rozšírenie priedušiek a zúženie ciev a čiastočne ovplyvňuje centrálny nervový systém.

Od nádchy k droge

Pseudoefedrín je pravotočivý stereoizomér efedrínu. Medicínsky sa začal v našich končinách používať od 30. rokov minulého storočia, predovšetkým v liečbe nádchy, opuchov nosovej sliznice všeobecne a tiež na uvoľnenie Eustachovej trubice ("chodba" spájajúca nosohltan a stredoušie, vyrovnáva tlaky v stredouší, pokiaľ sa upchá, zaľahne nám ucho), kde rovnako ako v nosovej sliznici vďaka ovplyvneniu hladkého svalstva tepienok spôsobuje spľasnutie opuchu výstelky trubice, a tým jej spriechodnenie.

Tep srdca v rytme pseudoefedrínu

Na rozdiel od efedrínu má pseudoefedrín menej nežiaducich účinkov na srdce a centrálnu nervovú sústavu a nevzniká po ňom tiež výrazné reaktívne prekrvenie slizníc. Ale aj tak môže mať nežiaduce účinky – zvlášť ak je podaný systémovo (napr. ako tableta), môže zrýchliť srdcovú činnosť, zvýšiť krvný tlak, sťažiť spánok či dokonca vyvolať halucinácie. Muži so zväčšenou prostatou môžu mať po požití pseudoefedrínu ešte väčšie ťažkosti s vymočením sa. A ako väčšina liekov môže vyvolať kožné vyrážky a svrbenie kože.

Klady pseudoefedrínu v podobe rýchlej úľavy pri chrípke a nádche vrátane opuchu slizníc alergického pôvodu však zatiaľ stále prevažujú nad jeho možnými zápormi. Pozn. Metamfetamín sa z pseudoefedrínu v našej republike vyrába iba nelegálne, nie je súčasťou žiadneho liečivého prípravku a žiadna farmaceutická spoločnosť ho nemá vo svojom portfóliu.

(zak)

Zdroje:
www.wikipedia.org
toxicology.emtrading.cz
web.mvcr.cz
www.lfhk.cuni.cz: Sympatikus – (nor)adrenergní neurotransmise (V. Geršl, M. Štěrba; podle Geršl V., Štěrba M.: Farmakologie pro farmaceuty II., 2007)
www.drogy-info.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 15
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež