Opioidy dokážu pomôcť, ale aj uškodiť

Opioidy sú lieky užívané na tlmenie bolesti. Dokážu úspešne zbaviť stredne silnej až silnej bolesti v situáciách, keď iné liečivé prípravky nezaberajú. Okrem pozitív však majú aj svoje riziká – najmä možný rozvoj závislosti.

Opioidy dokážu pomôcť, ale aj uškodiť

Opioidy pôsobia na receptory v mozgu, ktorým vyšlú signál, že telo netrápi žiadna bolesť. Môžu preto byť účinným pomocníkom pri rôznych akútnych aj chronických bolestivých stavoch. S užívaním opioidov sa však spája riziko rozvoja tolerancie a závislosti, a preto je nutné užívať ich s maximálnou pozornosťou k dávkovaniu a dodržiavať všeobecné zásady bezpečného užívania.

Rešpektujte všetky inštrukcie lekára

Opioidy pacientom predpisuje lekár, ktorý tiež určuje presnú dávku potrebnú na zvládnutie bolesti. Preto by ste si ich dávkovanie nemali za žiadnych okolností akokoľvek sami upravovať. Lekár potom totiž dokáže len ťažko vyhodnotiť, či vám predpísané množstvo prináša potrebný efekt. Mätúce by mohli byť aj prípadné nežiaduce účinky. K tým najčastejším patria pri užívaní opioidov zápcha, celkový útlm či nevoľnosť a vracanie. V akých ďalších situáciách hrozí pacientom pri ich užívaní nebezpečenstvo? 

  • Náhle vysadenie opioidov bez postupného znižovania dávky môže viesť k abstinenčným príznakom. Prejavujú sa napríklad hnačkou, bolesťami svalov, úzkosťou alebo podráždenosťou.
  • Pri užívaní opioidov sa vyhýbajte alkoholu, liekom na spanie aj niektorým antidepresívam. Ich kombinácia s opioidmi by mohla ohroziť dýchanie.
  • Dlhodobé užívanie opioidov predstavuje riziko rozvoja závislosti, najmä pokiaľ liečba neprebieha pod dohľadom lekára.

Tolerancia a závislosť

Pre opioidy je typický rýchly rozvoj tolerancie či závislosti. Tolerancia znamená, že na dosiahnutie rovnakého účinku liekov je potrebné užívať čím ďalej tým vyššiu dávku. Tým sa zároveň zvyšuje riziko nebezpečného predávkovania opioidmi. Fyzická závislosť u pacienta vyvoláva silnú a neustálu potrebu ich opätovného užívania, pretože organizmus si na ich prítomnosť navykol. S fyzickou závislosťou súvisia tiež rôzne intenzívne abstinenčné príznaky a veľa negatívnych dopadov vo všetkých sférach života.

Pozor na ne!

Medzi opioidy patria napríklad lieky obsahujúce niektoré z nasledujúcich látok:

  • kodeín,
  • morfín,
  • oxykodón,
  • hydromorfón,
  • fentanyl.

Ak aj vy musíte z vážnych dôvodov užívať opioidy, dajte vždy pozor na presnosť ich dávkovania. V prípade, že na sebe začnete pozorovať niektoré z prejavov možnej závislosti, ihneď o tom informujte svojho lekára. 

(pak)

Zdroj: https://www.webmd.com/pain-management/guide/narcotic-pain-medications#1

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 3
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež