Archív noviniek - old

Ako prebieha liečba závislosti?

Zahoďte predsudky

Závislí ľudia sa boja, že keď priznajú svoj problém, všetci ich hneď odsúdia. Ale opak je často pravdou. Odborníci v adiktologických službách sú pripravení používateľom drog pomôcť. Takisto rodina mnohokrát niečo tuší, aj keď si závislý myslí, že nie. Kam sa teda v prípade problémov s drogami obrátiť?

  • Kontaktné centrá (KC) sú určené skôr pre injekčných používateľov nelegálnych drog, ale poradia komukoľvek, kto má problém s omamnými látkami všeobecne. Tieto centrá tiež pomôžu závislému získať informácie o liečbe a pracujú aj s ľuďmi bez domova.
  • Terénne programy ponúkajú iba jednorazové/krátkodobé poradenstvo. Väčšinou sa vyskytujú neďaleko drogovej scény v mestách.
  • Ambulancie (adiktologické) sú v ČR dostupné pre dospelých aj deti a dorast. Odborníci, ktorí v nich pracujú, sú schopní poskytnúť komplexnú ambulantnú liečbu alebo pomôžu nájsť pobytovú liečbu.
  • Liečebne u nás poskytujú hlavne strednodobú liečbu závislosti. Nie je problém ich kontaktovať a opýtať sa ich na podmienky nástupu.
  • Terapeutické komunity ponúkajú dlhodobú pobytovú terapiu (až 1 rok) v komunitách. Umožňujú tak kompletnú zmenu životného štýlu.
  • Strediská následnej starostlivosti sú primárne určené pre používateľov, ktorí už nejakou liečbou prešli a chcú v procese pokračovať.
  • Strediská pre rodinu pracujú s príbuznými a rodinou závislého a majú tiež prehľad o ďalších možnostiach terapie.
  • Svojpomocné skupiny fungujú v každom väčšom meste. Stretávajú sa v nich skupiny bývalých užívateľov, ktorí sa vzájomne podporujú − príkladom môžu byť stretnutia Anonymných alkoholikov.

V čom spočíva spolupráca s KC

Klientom kontaktných nízkoprahových centier (teda miest, kde nie sú žiadne alebo veľmi mierne podmienky pre vstup) sa najčastejšie poskytuje poradenstvo v oblasti zdravotných alebo sociálnych problémov. Môže sa tiež pracovať s motiváciou, poskytuje sa krízová intervencia alebo sa priamo rieši závislosť a ďalšie možnosti liečby. V prípade rodiny môže ísť o jednorazové poradenstvo alebo aj dlhodobé sprevádzanie liečebným procesom. 

Ambulantná a pobytová liečba

Pokiaľ užívateľ nastúpi priamo na terapiu (kam dochádza alebo je tam na určitý čas), obvykle býva rozhodnutý zmeniť svoje doterajšie správania alebo o tom uvažuje. Hlavným cieľom je porozumieť vlastnej závislosti a správaniu. Okrem toho sa počas terapie často riešia aj sociálne, právne alebo zdravotné problémy. Až v neskorších štádiách liečby sa psychoterapia zameriava na samotnú osobnosť klienta, keďže na začiatku je nutné venovať sa hlavne závislosti.

Odporúčaný priebeh u závislého človeka, ktorý má nejaké rodinné zázemie, je taký, že sa najprv spojí s ambulantnou službou a potom si dohodne pobytovú liečbu, ktorá trvá spravidla niekoľko mesiacov. Po jej absolvovaní dochádza ešte minimálne pol roka až rok do následnej starostlivosti. 

A čo fajčiari?

Aj keď fajčenie tiež patrí medzi závislosti a boj s odvykaním je náročný, venujú sa tejto problematike iné služby. Fajčiar môže o radu požiadať v špecializovaných lekárňach (https://www.lekarnici.cz/Pro-verejnost/Odborne-poradenstvi-v-lekarnach/Odvykani-koureni.aspx), dôjsť do centra pre závislých od tabaku (http://www.slzt.cz/centra-lecby) alebo zavolať na bezplatnú linku pre odvykanie (https://www.bezcigaret.cz/). V porovnaní s vyššie uvedenými závislosťami, ktorým sú venované adiktologické služby, prebieha odvykanie od fajčenia viac v medicínskom prostredí.

Hanba je zbytočná 

Vyhľadať pomoc v prípade závislosti je veľmi dôležité. Okrem odborných adiktologických služieb je možné obrátiť sa aj na psychiatra alebo obvodného lekára. Dostupnosť a kvalita takto špecializovaných služieb sa stále zlepšuje a nie je dôvod hanbiť sa alebo báť návštevy zariadenia, ktoré pracuje iba so závislými.

(krif)

Zdroj: http://www.adiktologie.cz/cz/articles/detail/72/4156/Adiktologicke-poradenstvi-v-systemu-adiktologickych-sluzeb