Psychosociálne zmeny v priebehu substitučnej terapie buprenorfínom/naloxonom
Maďarskí vedci nedávno publikovali výsledky zaujímavého pozorovania pacientov s opiátovou závislosťou. Vo svojej práci hodnotili zmeny v psychosociálnej oblasti (úzkosť, depresia, túžba), ku ktorým došlo u pacientov užívajúcich počas šiestich mesiacov substitučnú terapiu buprenorfínom-naloxonom.
Na zmieňovanej štúdii sa zúčastnili všetci pacienti liečení Suboxonom (buprenorfínom-naloxonom) v Maďarsku v období od novembra 2007 do apríla 2008. Miera závislosti bola stanovená pomocou Indexu závažnosti návykového správania (Addicton Severity Index, ASI). Psychiatrické symptómy spojené s poruchami Axis I (hlavné duševné poruchy) a Axis II (poruchy osobnosti) boli zisťované pomocou diagnostického a štatistického manuálu mentálnych porúch (DSM-IV) a pomocou štruktúrovaných diagnostických interview (SCID I a SCID II). Stupeň túžby (alebo baženia) bol meraný pomocou špeciálneho dotazníka Heroin Craving Questionnaire, príznaky depresie pomocou Beckovej škály (BDI) a Hamiltonovej škály depresie (HAM-D). Na posúdenie závažnosti úzkosti bol použitý dotazník na meranie úzkosti (STAI-S) a Hamiltonova škála úzkosti (HAM-A).
Autori zaznamenali v priebehu prvého mesiaca významné zlepšenie takmer vo všetkých sledovaných oblastiach. Jedinou výnimkou bola oblasť týkajúca sa existencie a živobytia, pričom tieto zmeny boli iba na úrovni tendencie. V priebehu ďalších piatich mesiacov liečby už neboli v sledovaných oblastiach zaznamenané žiadne ďalšie známky zlepšenia alebo zhoršenia, jedinou výnimkou bola opäť oblasť existencie a živobytia.
Tieto výsledky naznačujú, že terapia buprenorfínom-naloxonom je sľubnou liečebnou možnosťou pre pacientov s opiátovou závislosťou vyžadujúcich substitučnú terapiu.
(mik)
Zdroj: Petke Z. et al. Psychosocial changes in six months of buprenorphine/naloxone substitution treatment. Neuropsychopharmacol Hung. 2012 Mar; 14 (1): 7–17.