Predĺženie QT intervalu pri odvykacej terapii metadónom a buprenorfínom
Metadón a buprenorfín sú látky bežne používané v liečbe opiátovej závislosti. Výsledky niektorých štúdií naznačujú, že odvykacia terapia metadónom môže byť spojená s rizikom predĺženia QT intervalu a vzniku ventrikulárnych arytmií typu torsade de pointes, zatiaľ čo žiadne také riziko nebolo pozorované pri terapii buprenorfínom. Nedávno publikovaná nórska štúdia sa zaoberala zvýšením rizika predĺženia korigovaného QT intervalu (QTc) u pacientov liečených týmito liekmi v rámci odvykacej terapie opiátovej závislosti (OMT). Autori sa potom tiež pokúsili opísať možné asociácie medzi zmenami QTc a sérovými koncentráciami metadónu alebo buprenorfínu.
Na opisovanej štúdii sa zúčastnilo celkovo 80 jedincov, 45 z nich začalo terapiu metadónom a 35 terapiu buprenorfínom. QTc interval bol hodnotený pomocou elektrokardiografie (EKG) v čase vstupu do štúdie a potom po 1. a 6. mesiaci odvykacej liečby. V sére boli stanovené koncentrácie buprenorfínu a metadónu.
Predĺženie QT intervalu (definované ako hodnota QTc okolo 450 ms) nebolo pozorované u žiadneho zo sledovaných pacientov, a to ani pri vstupe do štúdie, ani v 1. či 6. mesiaci odvykacej liečby. Ďalej tiež nebola nájdená žiadna spojitosť medzi QT intervalom a sérovými koncentráciami buprenorfínu alebo metadónu. No nízke sérové hladiny draslíka QT interval významne predlžovali.
Tieto výsledky sú v súlade s predchádzajúcimi zisteniami, ktoré dokladujú, že terapia metadónom v nízkych dávkach (t. j. pod 100 mg/d) nie je spojená s klinicky signifikantným predĺžením QT intervalu. Poukazujú aj na fakt, že buprenorfín v bežne používaných dávkach je s ohľadom na riziko predĺženia QT intervalu veľmi vhodnou alternatívou k terapii metadónom.
(mik)
Zdroj: Stallvik M. et al. Corrected QT interval during treatment with methadone and buprenorphine-Relation to doses and serum concentrations. Drug Alcohol Depend. 2012 Oct 16. pii: S0376-8716(12)00380-8; doi: 10.1016/j.drugalcdep.2012.09.016.