Liečba buprenorfínom a metadonom v tehotenstve
Pokiaľ je plod in utero exponovaný drogám, môže u novorodenca vzniknúť neonatálny abstinenčný syndróm. V tejto švédskej štúdii prebehlo porovnanie vplyvu buprenorfínu a metadonu na plod počas udržiavacej liečby závislých od heroínu.Dizajn štúdie a účastníci
V štúdii boli porovnávané parametre v prospektívne sledovanej skupine tehotných liečených buprenorfínom (47 tehotenstiev u 39 žien medzi rokmi 2001 a 2006) a v retrospektívne analyzovanej skupine tehotných žien liečených metadonom (35 tehotenstiev u 26 žien v rokoch 1982 – 2006). Medzi sledované parametre patril intrauterinný rast, pôrodná hmotnosť, malformácia plodu, adaptácia po narodení, novorodenecký abstinenčný syndróm (NAS) a detská úmrtnosť.
Výsledky
Tehotným liečeným buprenorfínom sa narodili deti s normálnou pôrodnou hmotnosťou. Poväčšine mierny NAS bol zaznamenaný v 19 prípadoch (40,4 %), iba 7 novorodencov (14,0 %) si vyžadovalo liečbu NAS. V metadonovej skupine sa NAS vyskytol v 77,8 % a liečba bola nutná v 52,8 % prípadov.
V porovnaní s deťmi narodenými po expozícii metadonu bola v skupine detí s buprenorfínom pozorovaná signifikantne vyššia pôrodná hmotnosť, nižší výskyt novorodeneckého abstinenčného syndrómu, menej spotrebovaných liečiv a kratší čas hospitalizácie. V prípadoch, keď sa začalo s liečbou buprenorfínom ešte pred počatím, klesla badateľne frekvencia NAS oproti terapii začatej pokoncepčne (7/27, 26 %; respektíve 12/20, 60 %).
Záver
Z tejto nerandomizovanej štúdie vyplýva, že liečba pomocou buprenorfínu opiátovo závislým v tehotenstve môže veľmi pravdepodobne poskytnúť výhody oproti skoršej terapii metadonom.
(ian)
Zdroj: Kakko J., Heilig M., Sarman I.: Buprenorphine and methadone treatment of opiate dependence during pregnancy: comparison of fetal growth and neonatal outcomes in two consecutive case series, Drug and Alcohol Dependence, 2008. Vol. 96 (1), p. 69–78.