Implantáty s buprenorfínom efektívne pri opiátovej závislosti
Podľa novej štúdie amerických lekárov môže liečba s využitím buprenorfínových implantátov (Probuphine, Titan Pharmaceuticals, Inc) významne obmedziť závislosť od opiátov a môže byť podobne účinná ako denná orálna terapia s využitím buprenorfínu-naloxonu.
Nová subkutánna forma umožňuje zabezpečiť stabilnú hladinu buprenorfínu 24 hodín denne počas 6 mesiacov a je zameraná na obmedzenie pravdepodobnosti zneužitia opiátov so súčasným zaistením adherencie a potenciálnym zlepšením výsledkov liečby.
Na tretej fáze randomizovanej štúdie prebiehajúcej v 20 lokalitách v USA sa zúčastnilo 287 pacientov vo veku od 18 do 60 rokov. Títo pacienti boli randomizovaní do troch skupín – s využitím buprenorfínového implantátu (n = 114), so sublingválnym podaním buprenorfínu s naloxonom 12 – 16 mg/deň (Suboxone, Reckitt Benckiser Pharmaceuticals, Inc; n = 119) alebo s implantátom obsahujúcim placebo (n = 54). Pacienti boli následne sledovaní 24 týždňov.
Výsledky preukázali, že použitie buprenorfínového implantátu významne znižuje opiátovú závislosť v porovnaní s placebom (36 % vzoriek moču bolo negatívnych na opiáty v porovnaní so 14 % v placebo skupine), takisto došlo aj k zlepšeniu klinického stavu jedincov a celkového zlepšenia opiátovej závislosti.
Ďalšia analýza preukázala, že implantát je rovnocenný s denným sublingválnym podaním buprenorfínu s naloxonom vo všetkých hodnotených oblastiach vrátane negatívnych vzoriek moču (36 % vs. 35 %), klinického obrazu tiaže závislosti (p = 0,7831) a klinicky hodnoteného celkového zlepšenia (p = 0,9881).
Podľa Dr. Rosenthala, prednostu psychiatrickej kliniky St. Luke’s-Roosevelt Hospital Center a bývalého predsedu americkej akadémie pre závislosť od návykových látok (American Academy of Addiction Psychiatry), kombinuje buprenorfínový implantát výhody ideálnej medikácie s ideálnou formou podania. Pacienti s opiátovou závislosťou majú často problémy s užívaním liekov podľa schémy a implantát je v tomto ohľade omnoho spoľahlivejší.
(hak)
Zdroj: Medscape Medical News; © 2011 WebMD – www.medscape.com