Závislí

Prečo sa zbaviť závislosti

Vziať svoj život do vlastných rúk a podstúpiť boj, ktorý zďaleka nemusí byť jednoduchý. K tomu je nevyhnutná ochota bojovať s problémami a zapodievať sa otázkami týkajúcimi sa zmyslu života, ktorý však hľadá aj väčšina "nezávislej" populácie...

Vravíte si, prečo sa vlastne zbaviť svojej závislosti, keď dosiaľ všetko prebiehalo v pohode? Prečo sa vzdávať niečoho príjemného, čo je vám také blízke? Prečo sa zbaviť drogy, ktorá vám bola všadeprítomným spoločníkom?

Prečo je svet okolo zrazu sivý?

Jedným z častých problémov, s ktorými sa závislí ľudia stretávajú, je, že po vysadení drogy akoby okolitý svet stratil svoje fantasticky jasné farby. Všetko dostáva sivý odtieň, každodenný život stráca na zaujímavosti, všetko je naraz nudné a nezaujímavé.

  • Ide o dôsledok dejov, ktoré sa odohrávajú na nervových spojeniach – synapsách, ktoré zaručujú prenos vzruchu medzi nervami.
  • Tohto procesu sa zúčastnia prenášače – látky zvané neurotransmitery. Okrem iného ovplyvňujú, či na nás bude vzruch pôsobiť utlmujúco, alebo povzbudzujúco.
  • Rôzne drogy však hladinu týchto prenášačov ovplyvňujú, pôsobia i na počet receptorov na synapsách, na ktoré sa prenášače viažu, a celkove ovplyvňujú ich pôsobenie aj to, ako vnímame okolitý svet.
  • Keď človek prestane užívať drogy, môže trvať určitý čas, kým sa jeho vnímanie okolitého sveta vráti do normálu.

Dôležité je uvedomiť si, že vás čaká neľahký boj, ktorý však v každom prípade stojí za to. Substitučná liečba je možnosťou, ako sa zbaviť fyzickej závislosti. Pomôže vám vyrovnať sa s abstinenčnými príznakmi. V žiadnom prípade však nie je univerzálnym riešením problému s drogami.

Je potrebné nájsť niečo, čo zaplní priestor, ktorý zaberala droga. Tou náhradou prázdneho miesta môže byť vzťah, záujmy, záľuby. Dôležité je znova si uvedomiť cestu samého k sebe a znova objaviť dôležité veci v živote.

Váš život je len vo vašich rukách.
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Cestovní nemoci:  Kam za teplem? Nejoblíbenější destinace českých cestovatelů