Piepor zdvihne náladu – alebo aj žalúdok

Viete, čo majú spoločné piepor, iboga a durman? Patria do kategórie drog. Možno legálnych, ale o to nebezpečnejších. Zoznámte sa s nimi.

Piepor zdvihne náladu – alebo aj žalúdok Viete, čo majú spoločné piepor, iboga a durman? Patria do kategórie drog. Možno legálnych, ale o to nebezpečnejších. Zoznámte sa s nimi.

Piepor betelový

Piepor betelový prvýkrát do Európy priviezol v 13. storočí benátsky kupec Marco Polo. Objavil ho na svojich cestách po Ázii, kde sa však používal už viac ako 2000 rokov. Táto jedna z viac ako 700 odrôd piepra, z ktorých niektoré využívame napríklad v kuchyni, vyzerá ako vždyzelená liana. Užíva sa v sústach, ktoré sa žujú celý deň. Sústo neobsahuje iba list piepra, ale aj semená arekovej palmy, vápno a rôzne chuťové prísady. Bežný užívateľ podľa potreby a kvality sústa vyžuje až 50 dávok denne.

Účinkom je zvýšená tvorba slín. Prvýkrát môže byť chuť veľmi nepríjemná, pálčivá a ostrá. Postupne však prechádza do veľmi príjemného chuťového vnemu, na ktorý si užívateľ rýchlo zvykne. Žuvač začiatočník môže po požití pociťovať únavu, podráždenosť, tlak na hrudi, nevoľnosť, mdloby či potenie. Skúseného užívateľa však užitie odmení dobrou náladou, rozveselením, podnietením k mysleniu a práci a tiež potlačením hladu a smädu.

Iboga

Iboga je asi 1,5 až 2 metre vysoká rastlina, ktorá sa nachádza predovšetkým v podraste tropických dažďových pralesov v stredozápadnej Afrike. Domorodci najčastejšie užívali nálev z kôry koreňov tejto rastliny. Dá sa však tiež požívať samotná rozomletá kôra, alebo dokonca čerstvo zoškrabaná.

Iboga pôsobí v malom množstve ako afrodiziakum a psychostimulans. Telo sa stáva veľmi ľahké a takmer neúnavné. Primerané dávky vyvolávajú vizuálne halucinácie. Predmety sa sprvu zdajú obklopené dúhou, neskôr sa v nej úplne stratia. Vnímanie času je značne deformované a každý časový úsek sa zdá omnoho dlhší, ako je v skutočnosti. Vždy sa tiež dostavuje pocit oddelenia tela od ducha. Vysoké dávky vyvolávajú sluchové, čuchové a chuťové halucinácie. Nálada je silne premenlivá, môže sa pohybovať od strachu až k eufórii. Pri predávkovaní sa objavuje neschopnosť akéhokoľvek pohybu, fyzické zrútenie, stavy podobné kóme. Občas vedie k predávkovaniu až k smrti.

Virola

Virola, známa tiež ako epena, je strom príbuzný našim muškátom, ktorý môže dorásť do výšky až 75 metrov. Vyskytuje sa predovšetkým v oblasti západnej časti Amazonky a horného toku Orinoka. Droga sa pripravuje z látky pripomínajúcej živicu. Kolumbijskí Indiáni olúpu vnútornú kôru skoro ráno a hnetú ju vo vode tak dlho, kým sa nezačne uvoľňovať živica, ktorú varia až do hustého sirupu. Ten sa na slnku usuší a spolu s popolom z kakaovníka rozdrví na jemný prášok, ktorý sa potom šnupe pomocou bambusu, trstiny alebo dutej vtáčej kosti.

Šnupanie drogy je u kolumbijských Indiánov väčšinou vyhradené šamanom, ktorí s jej pomocou diagnostikujú a liečia choroby. Účinok sa dostavuje asi po dvoch minútach. Je ním vzrušenie, znecitlivenie končatín, tiky v mimickom svalstve, zrakové halucinácie a žalúdočná nevoľnosť.

Durman

Durman je 0,5 až 1 meter vysoká jednoročná bylina. Stonka je vetvená s laločnatými zubatými listami a veľkými kvetmi s bielou nálevkovitou korunou. Halucinogénne účinky durmanu boli tradične využívané ako v Starom, tak aj v Novom svete. V Indii bola táto rastlina pokladaná za účinné afrodiziakum. Korene posvätného durmanu tam boli falickým symbolom a plody s veľkým počtom semien symbolom plodnosti.

O durmane sa tvrdilo, že zbavuje ženy hanblivosti, a preto sa im semená niekedy tajne podávali do jedla. Podobne však mohli dopadnúť aj muži, ktorým indické tanečnice sypali semená durmanu do vína. Ich omámení hostia vraj potom vyzradili každé tajomstvo.

Durman spôsobuje zvlášť sucho v ústach, zrýchlenie srdcovej činnosti, roztiahnutie zorničiek a jeho nepriamym účinkom je aj zvýšenie telesnej teploty. Užívateľ má túžbu po intenzívnom pohybe a z priebehu silnejšej intoxikácie si väčšinou veľa nepamätá. Stráca všetok pojem o skutočnosti a upadá do hlbokého spánku.

(kam)

Zdroj:
www.toxicology.emtrading.cz
www.salix.cz
www.wikipedia.org

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 2
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež