Čo vieme o závislosti od antidepresív a liekov proti úzkosti

Väčšina z nás užíva predpísané lieky presne podľa pokynov svojho lekára. V posledných rokoch však pribúdajú ľudia, ktorí tieto lieky zneužívajú. Také počínanie však môže mať – najmä pri liečivých prípravkoch, ktoré majú vplyv na duševný stav – veľmi negatívny dopad.

Čo vieme o závislosti od antidepresív a liekov proti úzkosti

Najčastejšie zneužívané lieky

  • Opiáty a lieky zmierňujúce bolesť – analgetiká,
  • tlmivé lieky – benzodiazepíny, 
  • tabletky na spanie – hypnotiká,
  • najrôznejšie antidepresíva,
  • stimulanty – napríklad Ritalin, ktorý sa používa na liečbu ADHD.

Aké hrozí nebezpečenstvo?

Za zneužívanie liekov považujeme stav, keď človek z vlastnej iniciatívy užíva väčšie množstvo liečivých prípravkov, než aké má predpísané lekárom. Často sa tiež stáva, že si pacienti berú lieky na iné ťažkosti, než na ktoré boli liečebne určené. Odhaliť zneužívanie liekov môže pozorný lekár, ktorý si všimne, že pacient chodí alebo volá kvôli liekom na predpis častejšie alebo preto, že chce zvýšiť dávku. Podobne vnímaví by mali byť aj lekárnici.

U jedincov, ktorí lieky zneužívajú, sa môže časom vyvinúť závislosť. Tá môže v neskorších štádiách viesť k tomu, že taký jedinec zanedbáva svoje povinnosti, medziľudské vzťahy aj svoje koníčky. Pri závislosti od liekov, ktoré človeka tlmia, môže byť taký jedinec celkom vyradený z bežného života.

Nadužívanie liekov tiež významne ohrozuje fyzické zdravie. Najviac pritom trpia obličky, srdce a pečeň. V prípade predávkovania môže hroziť aj smrť.

Liečba závislosti 

Ako sa zo závislosti vyliečiť? Ideálna je kombinácia psychoterapie a vysadenie liekov, od ktorých vznikla závislosť. Všetko by malo prebehnúť pod lekárskym dohľadom. Niektoré liečivá môžu byť nahradené svojou nenávykovou verziou. Liečba závislosti od liekov môže prebiehať ambulantne. Pri vysadzovaní väčšieho množstva liekov hrozí pacientovi odvykací stav. Pokiaľ je nutné množstvo liekov znižovať postupne, býva pre závislého jedinca lepšou voľbou pobytová liečba.

Ako užívať lieky bezpečne?

  • Vždy dodržujte pokyny svojho lekára na ich dávkovanie,
  • neznižujte alebo nenavyšujte si sami dávky liekov,
  • nevysadzujte predpísané liečivá bez konzultácie s lekárom,
  • lieky nedeľte, neroztláčajte, najmä ak ide o tablety s postupným uvoľňovaním,
  • informujte sa dôsledne o vedľajších účinkoch a efektoch liekov,
  • zistite si, či sa neprekrýva účinnosť predpísaných liekov s alkoholom alebo ďalšími liečivami,
  • nebojte sa informovať lekára o svojich predošlých problémoch s návykovými látkami,
  • neberte si lieky od iných ľudí ani im nedávajte svoje.

Závislosť od liekov sa môže ťažko spoznávať. Dôležité preto je všímať si u seba a svojich blízkych aj malé zmeny v súvislosti s užívaním liekov a včas sa obrátiť na odborníka. Lieky, ktoré ovplyvňujú náš psychický stav, ako sú napr. antidepresíva či benzodiazepíny, je nutné užívať vždy tak, ako nám predpísal lekár a podľa jeho pokynov. Pokiaľ si v súvislosti s ich užívaním nie ste niečím istí, obráťte sa na svojho lekára.

(krif)

https://www.webmd.com/mental-health/addiction/abuse-of-prescription-drugs#1

https://www.monarchshores.com/drug/prescription/sleeping-pills

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež