Život narkomana po substitučnej liečbe

I keď sa človek rozhodne s drogovou závislosťou prestať a vrátiť sa do normálneho života, nie je pre neho život po absolvovanej substitučnej terapii prechádzka ružovou záhradou. Na čo by si teda mal dať bývalý narkoman pozor a ako sa má vo väčšinovej spoločnosti správať?

Život narkomana po substitučnej liečbe ?

Terapiou sa to nekončí

Mnoho ľudí si myslí, že narkoman, ktorý úspešne absolvoval substitučnú terapii a je tzv. čistý, má vyhrané. To je ale krutý omyl. Úspešne absolvovaná terapia je totiž iba prvým krokom k návratu do normálneho života. A ďalších krokov nie je iba niekoľko, ale je to doslova nekonečný pochod, ktorý trvá až do konca života.

Prvým krokom, ktorý by mal bývalý narkoman po prepustení z liečby podniknúť, je úplné a definitívne dištancovanie sa od všetkých drogových „priateľov a kamarátov“. Ideálne je pre neho úplne zmeniť prostredie, napríklad sa odsťahovať na druhý koniec republiky späť k rodičom, alebo k ozajstným priateľom, ktorí ho budú v jeho neľahkom boji podporovať. Dôležitú rolu tu hrá najmä to, aby mu nikto jeho drogovú epizódu nepripomínal a jeho okolie to bralo ako uzatvorenú kapitolu. Ale pozor, pokiaľ by mal opäť sklony k drogám, je potrebné účinne zasiahnuť.

Pozor na náhradky

Rovnako ako si bývalí fajčiari niekedy nájdu náplasť na svoju stratenú vášeň v podobe jedla, inklinujú aj bývalí narkomani k obstarávaniu si náhradiek. Je preto veľmi dôležité bývalých narkomanov strážiť, či si napríklad nedopriavajú viac alkoholu, než je zdravé. Spadnúť druhýkrát do kolotoča závislosti, síce inej, by totiž už nemusel zvládnuť.

Snažiť sa začleniť

Ďalším krokom, ktorý by mal úspešný absolvent substitučnej liečby podniknúť, je nájsť si zamestnanie. To síce s ohľadom na jeho drogovú minulosť môže byť na dnešnom trhu práce trochu problém, no existuje mnoho organizácií, ktoré sa sprostredkovaním práce bývalým narkomanom zaoberajú. Dôležité je tiež účinne vyplniť voľný čas, aby bývalý užívateľ drog neprepadal nude a nechcel sa k drogám, ktoré mu prinášali nevšedné zážitky, vrátiť.

Pádlovanie proti prúdu

Rovnako ako u bývalých alkoholikov, môže aj u bývalých narkomanov znovu spustiť kolotoč problémov jedna jediná dávka. Je preto nutné, aby klient pravidelne navštevoval ako odborné psychologické sedenia, tak absolvoval aj pravidelné kontroly. Boj so závislosťou sa totiž prirovnáva v pádlovaniu proti prúdu rieky – pokiaľ prestanete, nezastavíte sa, ale vrátite o hodný kus cesty späť.

(kam)

Zdroj:
zpravodajstvi.ecn.cz
www.drogy-info.cz
www.dropin.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 4
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež