VerejnosťArchív noviniekZávislosť často sprevádza aj iné duševné ochorenie

Archív noviniek

Závislosť často sprevádza aj iné duševné ochorenie

Závislosť od návykových látok, ako sú alkohol, drogy alebo niektoré typy liekov, patrí medzi duševné ochorenia. Často sa spája s ďalšou psychickou chorobou alebo chorobami. Ktoré choroby duše chodievajú s nadužívaním omamných látok ruka v ruke?

Závislosť často sprevádza aj iné duševné ochorenie
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Podľa vedeckých štúdií trpia závislosťou od návykových látok častejšie jedinci s poruchou nálady (depresiami alebo mániami) či úzkostnými stavmi; v porovnaní so zdravými osobami zhruba dvojnásobne. Jedným z možných vysvetlení je užívanie alkoholu, lieku alebo drogy s cieľom okamžitej úľavy od trýznivých duševných problémov.

Na druhej strane však návykové látky môžu úzkostné alebo depresívne stavy vyvolávať a z dlhodobého hľadiska tiež zhoršovať. Vzniká tak bludný kruh, ktorý možno obvykle prerušiť iba s intenzívnou pomocou blízkych ľudí a odborníkov.

Samoliečba s rizikami

  • Ďalším ochorením, ktoré býva spájané s užívaním stimulujúcich drog (spravidla pervitínu), je neliečená hyperaktivita s poruchou pozornosti (ADHD). V liečbe ADHD sa možno prekvapivo využívajú práve stimulujúce lieky. Keď však táto porucha zostane neodhalená, a teda neliečená, veľa chorých si nájde vlastnú „terapiu“ v podobe drog. Po drogách nie sú jedinci s ADHD takí roztržití a lepšie sa sústreďujú. Drogy im však vnášajú do života mnoho ďalších rizík, kvôli ktorým sú klasické lieky, pochopiteľne, bezpečnejšie.
  • K zneužívaniu drog sa uchyľujú aj psychotici, ľudia trpiaci halucináciami, bludmi a stratou kontaktu s realitou. V niektorých prípadoch však bývajú také stavy drogami vyvolané či spustené a pretrvávajú aj dávno po odznení pôsobenia drogy v organizme. Títo jedinci bývajú závislí ak od tabaku. Nikotín totiž tlmí niektoré prejavy ochorenia a zlepšuje pamäťové funkcie a schopnosť sa sústrediť.

Liečba závislostí spojených s ďalším duševným ochorením vyžaduje komplexný prístup zameraný na obe diagnózy. Uplatniť sa môžu lieky, ale aj psychoterapia. V každom prípade je prospešná spolupráca s blízkymi a rodinou dotyčného, ktorá zvyšuje šance na vyliečenie a návrat do bežného života.

(veri)

Zdroje:

www.drugabuse.gov

www.drogovaporadna.cz

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Vo Švédsku sa narkoman pomoci nedočká

Vo Švédsku sa narkoman pomoci nedočká

Počet závislých žien raketovo stúpa – v ohrození sú i ich deti!

Holdovanie alkoholu, fajčenie tabaku alebo užívanie omamných látok bývalo výsadou mužskej časti populácie. V súčasnosti však podľa štatistík vzrastá...

Zbavte sa závislosti vďaka substitučnej liečbe

Ak je doba ťažká, mnoho ľudí ľahko upadá do pazúrov tzv. „moderných zabijakov“.

Ako vyzdvihnúť a užívať substitučnú liečbu

Ako vyzdvihnúť a užívať substitučnú liečbu

Vedľajšie účinky substitučnej liečby sa dajú zvládnuť

Vedľajšie účinky substitučnej liečby sa dajú zvládnuť

Sociálne dopady drogovej závislosti

Najväčšie životné problémy si užívatelia návykových látok nespôsobia priamo. Nie teda samotnou aplikáciou, ale nepriamo kvôli svojmu správaniu k...

Poradna lekára

Centra pomoci

Slangové výrazy pre drogy

Drogy

Porovnajte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VIAC INFORMÁCIÍ

Drogovo závislí sú viac ohrození Hepatitídou C. Dokážeme im pomôcť.
www.virusova-hepatitida.sk

 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo