VerejnosťArchív noviniekZávislosť často sprevádza aj iné duševné ochorenie

Archív noviniek

Závislosť často sprevádza aj iné duševné ochorenie

Závislosť od návykových látok, ako sú alkohol, drogy alebo niektoré typy liekov, patrí medzi duševné ochorenia. Často sa spája s ďalšou psychickou chorobou alebo chorobami. Ktoré choroby duše chodievajú s nadužívaním omamných látok ruka v ruke?

Závislosť často sprevádza aj iné duševné ochorenie
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Podľa vedeckých štúdií trpia závislosťou od návykových látok častejšie jedinci s poruchou nálady (depresiami alebo mániami) či úzkostnými stavmi; v porovnaní so zdravými osobami zhruba dvojnásobne. Jedným z možných vysvetlení je užívanie alkoholu, lieku alebo drogy s cieľom okamžitej úľavy od trýznivých duševných problémov.

Na druhej strane však návykové látky môžu úzkostné alebo depresívne stavy vyvolávať a z dlhodobého hľadiska tiež zhoršovať. Vzniká tak bludný kruh, ktorý možno obvykle prerušiť iba s intenzívnou pomocou blízkych ľudí a odborníkov.

Samoliečba s rizikami

  • Ďalším ochorením, ktoré býva spájané s užívaním stimulujúcich drog (spravidla pervitínu), je neliečená hyperaktivita s poruchou pozornosti (ADHD). V liečbe ADHD sa možno prekvapivo využívajú práve stimulujúce lieky. Keď však táto porucha zostane neodhalená, a teda neliečená, veľa chorých si nájde vlastnú „terapiu“ v podobe drog. Po drogách nie sú jedinci s ADHD takí roztržití a lepšie sa sústreďujú. Drogy im však vnášajú do života mnoho ďalších rizík, kvôli ktorým sú klasické lieky, pochopiteľne, bezpečnejšie.
  • K zneužívaniu drog sa uchyľujú aj psychotici, ľudia trpiaci halucináciami, bludmi a stratou kontaktu s realitou. V niektorých prípadoch však bývajú také stavy drogami vyvolané či spustené a pretrvávajú aj dávno po odznení pôsobenia drogy v organizme. Títo jedinci bývajú závislí ak od tabaku. Nikotín totiž tlmí niektoré prejavy ochorenia a zlepšuje pamäťové funkcie a schopnosť sa sústrediť.

Liečba závislostí spojených s ďalším duševným ochorením vyžaduje komplexný prístup zameraný na obe diagnózy. Uplatniť sa môžu lieky, ale aj psychoterapia. V každom prípade je prospešná spolupráca s blízkymi a rodinou dotyčného, ktorá zvyšuje šance na vyliečenie a návrat do bežného života.

(veri)

Zdroje:

www.drugabuse.gov

www.drogovaporadna.cz

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Spoznajte svoju závislosť, budete proti nej jednoduchšie bojovať!

Spoznajte svoju závislosť, budete proti nej jednoduchšie bojovať!

Dieťa sa prispôsobí všetkému. Bohužiaľ, aj drogám

Aj keď sa zdá, že každý sa môže počas svojho života stať od niečoho závislý, predsa len sú medzi...

Substitučná terapia: pomáha závislým v návrate do bežného života

Jednou zo súčastí liečby závislosti od vnútrožilovo podávaných opiátov, predovšetkým heroínu, je takzvaná substitučná terapia. O akú metódu ide...

Šesť mýtov o závislosti, ktorým by ste určite nemali podliehať

Šesť mýtov o závislosti, ktorým by ste určite nemali podliehať

Zn.: Hľadám prácu pre svoju myseľ

Zn.: Hľadám prácu pre svoju myseľ

Opiáty na ceste históriou ľudstva – I. časť

Opiáty a ópium samotné sú takmer také staré ako ľudstvo samo. Nie sú teda výsadou niekoľkých posledných desiatok rokov....

Poradna lekára

Centra pomoci

Slangové výrazy pre drogy

Drogy

Porovnajte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VIAC INFORMÁCIÍ

Drogovo závislí sú viac ohrození Hepatitídou C. Dokážeme im pomôcť.
www.virusova-hepatitida.sk

 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!