Začnite nový rok inak – prestaňte fajčiť!

Na sklonku roka si ľudia bežne dávajú rôznorodé predsavzatia – schudnúť, začať cvičiť, viac čítať. Prestať fajčiť je jedným z najčastejších. Čo môže pomôcť s dosiahnutím tohto cieľa?

Začnite nový rok inak – prestaňte fajčiť!

V novoročnej eufórii sa všetko zdá byť jednoduché. Ale ruku na srdce, ako často svoje novoročné predsavzatia dodržíte? V prípade odvykania od fajčenia je však snaha o úspech naozaj dôležitá. Tabakový dym obsahuje viac než 7 000 chemických látok. Stovky z nich sú škodlivé a 70 ich preukázateľne spôsobuje rakovinu.

Bez tabaku je telu lepšie

Nikdy nie je neskoro s fajčením prestať. Čím skôr tak však urobíte, tým je to pre vaše zdravie lepšie. Ľudia, ktorí prestanú fajčiť, si tým výrazne znižujú riziko predčasnej smrti, mnohých vážnych zdravotných problémov a chorôb.

  • Klesá nebezpečenstvo rozvoja rakoviny pľúc aj mnohých ďalších typov nádorových ochorení.
  • Zmenšuje sa riziko srdcového infarktu, cievnej mozgovej príhody aj ochorení ciev.
  • Po 1 – 2 rokoch bez fajčenia sa znižuje možnosť nástupu srdcových ochorení.
  • Zmierňujú sa príznaky pľúcnych ochorení (kašeľ, sipenie, dýchavičnosť).
  • Minimalizuje sa riziko rozvoja pľúcnych chorôb (napr. astmy, CHOPN).
  • Znižuje sa nebezpečenstvo neplodnosti u žien. Nastávajúce matky tiež nefajčením podporujú vyššiu pôrodnú hmotnosť dieťaťa.

Nie ste v tom sami!

Skoncovať s tabakom nie je jednoduché. Čaká vás ťažké obdobie, ale problémy budú trvať len niekoľko týždňov alebo mesiacov. Potom môžete dosiahnuť svoj cieľ a stať sa nefajčiarom. Nie ste sami, kto takto bojuje. Bývalých fajčiarov je dokonca ešte viac než tých súčasných. Viac než štvrtina konzumentov tabaku v Českej republike sa v priebehu posledného roku pokúsila prestať fajčiť. Zhruba polovica z nich vyhľadala pri liečbe svojej závislosti odbornú pomoc v zdravotníckom zariadení (centra závislosti od tabaku). Nehanbite sa nechať si poradiť. Opýtajte sa svojho lekára alebo zamierte priamo do centra závislosti od tabaku.

Čo dokáže pomôcť? 

Prestať fajčiť môžete zvládnuť aj bez pomoci. Ak však využijete niektoré z nasledujúcich metód, zvýšite svoju šancu na úspech. Najväčšiu úspešnosť dosahuje kombinácia liekov a poradenstva (napríklad hľadanie iného spôsobu správania pre chvíle, keď ste boli zvyknutí fajčiť).

  1. Poradenstvo. Môžete využiť radu skúseného odborníka, ktorý sa touto problematikou zaoberá. Schôdzka môže byť individuálna alebo aj v skupine, jednotlivá alebo opakovaná. V prípade problému či krízy počas odvykania možno tiež využiť rýchlu pomoc prostredníctvom mobilného telefónu.
  2. Lieky. Dnes sú k dispozícii 3 druhy preparátov: nikotín voľne predajný v lekárni a dva lieky viazané na recept. Náhradná (substitučná) liečba nikotínom je dostupná vo forme žuvačky, náplasti, pastilky, ústneho spreja alebo v ústach rozpustného filmu. Princípom všetkých liekov je potlačenie abstinenčných príznakov. Nečakajte, že vám zabránia fajčiť, to je len na vás. Prípravky vám to však významne uľahčia.

Existujú aj ďalšie metódy, zatiaľ pri nich však nebola preukázaná účinnosť. Patria medzi ne napríklad elektronické cigarety alebo biorezonancia.

S príspevkom to ide ľahšie

Väčšina zdravotných poisťovní na lieky uľahčujúce stať sa nefajčiarom prispieva. Bez podpory poisťovne by ste za tieto preparáty utratili približne rovnako, ako keby ste si kupovali 1 – 2 škatuľky cigariet denne. Po niekoľkých mesiacoch už nebudete potrebovať kupovať ani cigarety, ani lieky a finančne si polepšíte. Prestať fajčiť sa preto rozhodne vyplatí. Zvládnuť to môžete sami, ale svoje šance zvýšite, ak využijete aj ďalšiu pomoc. 

(dos)

Zdroje:

http://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/cessation/quitting/ http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/zavislosti/uzivani_tabaku_2016_17_7.pdf

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež