Archív noviniek - old

Skoncujte s tabakom! Možností je niekoľko

Skúsili ste už prestať fajčiť a nevyšlo to? Bojujete znovu alebo o tejto možnosti zatiaľ len premýšľate? Rozhodne je to vykročenie správnym smerom. Závislosť od tabaku býva veľmi silná a úporná. Bez odbornej pomoci a liečebných prostriedkov sa podarí prestať fajčiť len 3 % ľudí. Vyhľadať odborníka preto nie je žiadna hanba, no rozumná voľba. Úspešnosť intenzívnej a dlhodobej liečby v špecializovanom centre je totiž približne 40 %! A aké možnosti terapia závislosti od tabaku ponúka?

Účinná „dvojica“

Pre odvykajúcich fajčiarov sú k dispozícii dva lieky viazané na lekársky predpis. Ide o preparáty s účinnými látkami vareniklin a bupropion. Vareniklin môže predpísať ktorýkoľvek lekár. Neobsahuje nikotín, naopak, obsadí v mozgu receptory pre nikotín vyhradené. Ak si s vareniklinom zapálite cigaretu, nikotín sa nemá na čo naviazať a obvyklý pocit odmeny sa nedostaví. So zveličením možno potom fajčenie tabaku prirovnať k fajčeniu sena. Cigareta by vás teda nemala už tak veľmi lákať. Liek obsahujúci bupropion je čiastočne hradený zdravotnými poisťovňami v prípade, že bol predpísaný ako antidepresívum. Zdvojnásobuje úspešnosť odvykania od fajčenia.

Substitučná liečba nikotínom

Nikotín je voľnopredajný v lekárňach ako žuvačka, náplasť, pastilky, ústny sprej alebo v ústach rozpustný film. Prijímanie nikotínu touto formou je výrazne bezpečnejšie ako fajčenie. Postupom času sa dávka znižuje. Užívaním nikotínu obmedzíte nepríjemné abstinenčné príznaky sprevádzajúce odvykanie. Patria medzi ne napríklad:

  • zlá nálada a depresie,
  • úzkosť, pocity napätia, podráždenosť,
  • poruchy spánku a neschopnosť odpočívať,
  • nesústredenosť,
  • zvýšená chuť na jedlo,
  • zápcha.

Náplasť uvoľňuje nikotín natrvalo, no pomalšie ako ostatné formy. Pri kombinácii náplasti s niektorou z ďalších foriem sa dávkovanie približuje náhlemu zvýšeniu nikotínu v krvi pri fajčení. Touto schémou začínajú najťažší fajčiari.

Podporná terapia

Podporná terapia zahŕňa konzultácie s odborníkom a terapeutické skupiny. Počas týchto sedení sa môžete dozvedieť, ako si poradiť s krízovými situáciami, ktoré máte spojené s fajčením. Možno sa bez obáv pýtať na všetko, čo vás ťaží, pochváliť sa svojím úspechom alebo využiť podporu ostatných. Ujasniť si dôvody, prečo chcete prestať fajčiť, a podporovať svoju motiváciu.

Rizík vyplývajúcich z fajčenia je viac. Nejde zďaleka len o rakovinu pľúc. Ide aj o srdcové choroby, cievne mozgové príhody a množstvo ďalších závažných chorôb. Prvým krokom ku skončeniu s fajčením je uvedomiť si problém a pokúsiť sa prestať. Ideálne je vyhľadať odbornú pomoc a svoje šance na úspech tak rapídne zvýšiť. Väčšina zdravotných poisťovní na náhradnú nikotínovú terapiu, vareniklin aj bupropion prispieva. VZP dáva svojim poistencom ročne až 2 500 Kč, OZP dokonca 4 000 Kč.

(dos)

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/quit-smoking http://www.vnitrnilekarstvi.eu/pdf?id=52291