Archív noviniek - old

Psychoterapia hrá v liečbe závislosti kľúčovú rolu

Prekonať závislosť od drog a udržať si dlhodobú abstinenciu si vyžaduje značné úsilie. Iba vlastnými silami sa to však dá len veľmi ťažko. V spolupráci s lekármi môže vaše šance na spokojný život bez drog zvýšiť aj psychoterapia, a to tak individuálna (medzi štyrmi očami), ako aj skupinová.

V čom je psychológ nápomocný

Problematika závislosti od omamných látok býva spojená s mnohými ťažkosťami, ktoré vám môže pomôcť osvetliť a niekedy aj vyriešiť skúsený psychológ. Často ide o:

  • vzťahové problémy (partnerské, rodinné),
  • duševné ťažkosti vyvolané či potlačované drogou,
  • neschopnosť odmietnutia drogy,
  • znížené sebavedomie a podobne.

Predíďte „pošmyknutiu“

Možnosť individuálnej psychoterapie býva súčasťou ústavnej liečby závislostí, je však viac než vhodné pokračovať v nej aj po ukončení liečebného pobytu. A to zvlášť preto, že vyrovnať sa so žiadostivosťou mimo ochranných múrov liečebne nie je vôbec jednoduché. Návrat do života bez drog je navyše spojený s novými povinnosťami, ktoré predstavujú nemalé riziko opätovného siahnutia po droge. Pravidelné konzultácie s psychológom vám pomôžu sa na problematické situácie pripraviť a zvládnuť ich tak, aby nedošlo k obávanej recidíve.

Sila skupiny

Veľmi prínosné je členstvo v niektorej z fungujúcich svojpomocných alebo odborníkom vedených psychoterapeutických skupín. Tie ponúkajú vzájomnú podporu osôb s podobnou skúsenosťou, v tomto prípade drogovou. Schádzajú sa pravidelne a podmienkou účasti by mala byť plná abstinencia.

Kontakty na vhodnú psychoterapeutickú starostlivosť sa dnes bez problémov dajú získať na internete a obvykle nimi disponuje aj lekár zaoberajúci sa liečbou závislostí. Psychoterapia je v boji proti drogám účinnou zbraňou.

(veri)

Zdroj: www.mayoclinic.com