Konopné drogy

Psychoaktívne látky pochádzajúce z indickej konopy (Cannabis sativa) sú označované ako kanabinoidy. Patrí medzi ne marihuana a hašiš. Za psychoaktívne účinky je zodpovedná látka THC (tetrahydrokanabinol), ktorá sa však nachádza iba v niektorých druhoch konôp. Technickému konope preto psychoaktívne účinky chýbajú.

Marihuana (sušené listy konope spolu s okvetnými časťami – palicami) je najčastejšie fajčená (marihuanové cigarety – jointy), niekedy sú z nej pripravované pokrmy a nápoje (pečivo, odvary), v tomto prípade má droga oneskorený nástup, ale jej účinok je dlhodobejší.

Hašiš je pripravovaný z konopnej živice, jeho účinky sú výrazne silnejšie ako marihuany.

Účinky konopných drog sa prejavia zmenou správania, nálady a vnímania. Môže sa objaviť eufória, alebo naopak úzkosť, záchvaty smiechu bez zjavnej príčiny, spomalené vnímanie času, zhoršenie úsudku a pozornosti. Po akútnom požití drogy má dotyčný sčervenané spojovky, zrýchlené búšenie srdca, zvýšenú chuť do jedla a sucho v ústach.

U niektorých užívateľov môžu konopné drogy podobne ako halucinogény spustiť psychotický stav. Ďalšie riziká spočívajú v zmenenom správaní pod vplyvom drogy. Niekedy sa mladí ľudia stretávajú v spoločnosti, kde sa fajčí marihuana, s ďalšími "tvrdými drogami, v tejto súvislosti sa hovorí o marihuane ako o vstupnej alebo štartovacej droge. Väčšina fajčiarov marihuany však k iným drogám neprechádza a marihuanu fajčia iba rekreačne alebo po niekoľkých experimentoch končia.

I keď nie je dobré popri "tvrdých drogách" ani marihuanu nijako podceňovať, nemala by táto droga byť démonizovaná.

Späť na nelegalne drogy.

Poradna lekára

Centra pomoci

Slangové výrazy pre drogy

Drogy

Porovnajte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VIAC INFORMÁCIÍ

Drogovo závislí sú viac ohrození Hepatitídou C. Dokážeme im pomôcť.
www.virusova-hepatitida.sk

 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo