Konopné drogy

Psychoaktívne látky pochádzajúce z indickej konopy (Cannabis sativa) sú označované ako kanabinoidy. Patrí medzi ne marihuana a hašiš. Za psychoaktívne účinky je zodpovedná látka THC (tetrahydrokanabinol), ktorá sa však nachádza iba v niektorých druhoch konôp. Technickému konope preto psychoaktívne účinky chýbajú.

Marihuana (sušené listy konope spolu s okvetnými časťami – palicami) je najčastejšie fajčená (marihuanové cigarety – jointy), niekedy sú z nej pripravované pokrmy a nápoje (pečivo, odvary), v tomto prípade má droga oneskorený nástup, ale jej účinok je dlhodobejší.

Hašiš je pripravovaný z konopnej živice, jeho účinky sú výrazne silnejšie ako marihuany.

Účinky konopných drog sa prejavia zmenou správania, nálady a vnímania. Môže sa objaviť eufória, alebo naopak úzkosť, záchvaty smiechu bez zjavnej príčiny, spomalené vnímanie času, zhoršenie úsudku a pozornosti. Po akútnom požití drogy má dotyčný sčervenané spojovky, zrýchlené búšenie srdca, zvýšenú chuť do jedla a sucho v ústach.

U niektorých užívateľov môžu konopné drogy podobne ako halucinogény spustiť psychotický stav. Ďalšie riziká spočívajú v zmenenom správaní pod vplyvom drogy. Niekedy sa mladí ľudia stretávajú v spoločnosti, kde sa fajčí marihuana, s ďalšími "tvrdými drogami, v tejto súvislosti sa hovorí o marihuane ako o vstupnej alebo štartovacej droge. Väčšina fajčiarov marihuany však k iným drogám neprechádza a marihuanu fajčia iba rekreačne alebo po niekoľkých experimentoch končia.

I keď nie je dobré popri "tvrdých drogách" ani marihuanu nijako podceňovať, nemala by táto droga byť démonizovaná.

Späť na nelegalne drogy.

Poradna lekára

Dotaz:
Dobry den, mala by som otazku kde v Ziline sa daju urobit testy na HIV?anonymne pokial mozno vktorych ambulanciach pripadne uradne hodiny a dni kedy by sa clovek mohol dostavit a adresa by bola fajn: ...

Odpoveď lekára:
MUDr.

vstup do poradne
archiv otázok

Slangové výrazy pre drogy

Drogy

Porovnajte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VIAC INFORMÁCIÍ

Drogovo závislí sú viac ohrození Hepatitídou C. Dokážeme im pomôcť.
www.virusova-hepatitida.sk

 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Rakovina a její léčba